Kadrowanie fotografii w Adobe Lightroom
Podstawowe informacje o kompozycji obrazu.
Pisząc o kadrowaniu w fotografii należy wspomnieć o podstawowych zasadach kompozycji obrazu. I tutaj też wdziera się matematyka, niestety kierująca dużą większą z dziedzin życia niż myśleliśmy będąc uczniami.
Reguła trójpodziału – dzielimy kadr liniami tak jak ilustracji poniżej (każdy bok na trzy równe części) i mocne punkty obrazu są na przecięciu linii. W okolicy tych punktów, podczas kadrowania, należy umieścić główne motywy naszej fotografii. Nasz wzrok jak automat kieruje się w te cztery miejsca na prostokącie.
Zasada bardzo podobna do trójpodziału jednak mocne punkty znalazły się bliżej środka obrazu. Matematyka nigdy nie była moją mocną stroną więc zawiłość wspomnianej definicji doskonale mi tłumaczy inne nazwy tej metody kompozycji obrazu – boska proporcja, złota proporcja, złoty środek, złote cięcie czy środek Fidiasza
Złota spirala – oszczędzę Wam i sobie uzasadnienie matematyczne takiego podziału kadru. Chętnych odsyłam do książek ewentualnie do Wikipedii. W Lightroom nakładka z siatką pomaga nam tak: