Kadrowanie fotografii w Adobe Lightroom

  Dzisiejszy post, na podstawie krótkiego filmu pokaże jak kadrujemy fotografie w popularnym programie dla fotografów i amatorów fotografii a mianowicie w Adobe Lightroom Classic.






  Skróty klawiaturowe, które przydadzą się podczas kadrowania:

klawisz R klawiatury wybór kadrowania w Lr
wybór narzędzia do kadrowania


obracanie ram kadru z orientacji poziomej na pionową


nakładka linii pomocniczych kadrowania


usuwanie linii pomocniczych kadrowania

wybór rodzaju linii pomocniczych i siatki

zmiana orientacji linii pomocniczych


Podstawowe informacje o kompozycji obrazu.

Pisząc o kadrowaniu w fotografii należy wspomnieć o podstawowych zasadach kompozycji obrazu. I tutaj też wdziera się matematyka, niestety kierująca dużą większą z dziedzin życia niż myśleliśmy będąc uczniami.

   Reguła trójpodziału – dzielimy kadr liniami tak jak ilustracji poniżej (każdy bok na trzy równe części) i mocne punkty obrazu są na przecięciu linii. W okolicy tych punktów, podczas kadrowania, należy umieścić główne motywy naszej fotografii. Nasz wzrok jak automat kieruje się w te cztery miejsca na prostokącie.

reguła trójpodziału w sztuce a w tym w fotografii

  Reguła złotego podziału – tu dopiero matematyka szaleje Jeden z boków należy podzielić na dwa odcinki tak by stosunek długości dłuższego do krótszego był taki sam jak całego odcinka do dłuższej części. 
STOP!!!!! Nie musisz zrozumieć tego co przeczytałeś przed chwilą. Wszak jesteś artystą a nie matematykiem. I Lightroom ma dla Ciebie przygotowaną gotową nakładkę:

Reguła złotego podziału w Lightroom

    Zasada bardzo podobna do trójpodziału jednak mocne punkty znalazły się bliżej środka obrazu. Matematyka nigdy nie była moją mocną stroną więc zawiłość wspomnianej definicji doskonale mi tłumaczy inne nazwy tej metody kompozycji obrazu – boska proporcja, złota proporcja, złoty środek, złote cięcie czy środek Fidiasza


    Złota spirala – oszczędzę Wam i sobie uzasadnienie matematyczne takiego podziału kadru. Chętnych odsyłam do książek ewentualnie do Wikipedii. W Lightroom nakładka z siatką pomaga nam tak:


     Wszystkie te nakładki i inne również wybieracie w momencie wyboru narzędzia do kadrowania i skrótu klawiaturowego O . Zmianę orientacji narzędzia wybieramy skrótem klawiaturowym Shift+O 



Zapraszam na stronę Foto-graficzka gdzie rozpoczynam przygotowanie poradnika obsługi programu Lightroom Classic


Popularne posty