piątek, 28 sierpnia 2015

Odpowiedni sprzęt - fotografować bez granic


Malarz, muzyk i stolarz potrzebuje narzędzi by oddać swoje wizje. Podobnie jest z fotografem, potrzebuje ekwipunku i to drogiego. Poza aparatem i gamą obiektywów ,w erze cyfrowej, niezbędny jest dobry komputer i oprogramowanie, które wiecznie woła o aktualizację. Fotografia cyfrowa nie jest tak tania jak się wydaje. Kiedyś dobry aparat analogowy nabywało się na lata, dzisiaj cyfrowe aparaty starzeją się momentalnie. Wchodzą nowe modele o większych matrycach, większej skali czułości. Konkurencja na rynku fotografów a zwłaszcza fotografów ślubnych jest ogromna. Jeśli nie podążasz za nowinkami nie podążasz nigdzie. Jeden aparat cyfrowy na ważnych reportażach to za mało. To delikatny, naładowany elektroniką sprzęt, który w każdej chwili może odmówić współpracy. Nikt ślubnej przysięgi nie powtórzy za kilka dni, kiedy fotograf odbierze aparat z naprawy. Dlatego profesjonalnie podchodząc do fotografii reportażowej w torbie trzeba mieć zapasowy sprzęt. „Nic dwa razy się nie zdarza....” jak mówi nasza poetka i dobry fotograf wie o tym.
O obiektywach pisałam już wcześniej. Nie załatwimy wszystkiego jednym uniwersalnym. Innego użyjemy do fotografii portretowej innego do zdjęć w małych pomieszczeniach. A jeśli chcemy fotografować imprezy sportowe przyda się dobry teleobiektyw. Odpowiedni obiektyw to podstawa by stworzyć obraz, który wcześniej powstał w naszej wyobraźni.
Wykonując sesje portretowe ważne jest oświetlenie. Moje ulubione naturalne, które też modyfikuję różnymi blendami odbijającymi lub zatrzymującymi światło. W studio niezbędne jest oświetlenie sztuczne. Fotograf musi zaopatrzyć się w odpowiednie lampy, żarówki. Ja lubię światło ciągłe z żarówek o temperaturze barwowej odpowiadającej światłu dziennemu (5500K) , czysty kolor i miękkie oświetlenie. Przy fotografowaniu małych dzieci, których nie chcemy oślepić i wystraszyć błyskiem flesza , idealne. Lampy studyjne błyskowe to większy wydatek konieczny przy studiu stacjonarnym lub do wynajęcia.
Przejdźmy do komputera bez niego nie ma nowoczesnej fotografii cyfrowej, stał się odpowiednikiem dawnej ciemni fotograficznej. Dobra karta graficzna, duża pamięć RAM i nowoczesny procesor. Oprogramowanie Adobe czyli Lightroom genialny program do obróbki plików RAW i Adobe Photoshop bez niego trudno elegancko i szybko dopracować graficznie fotografie.
Wydatek bardzo duży ale satysfakcja z udanych zdjęć i jeszcze lepiej z zadowolonych klientów ogromna. Kompletujcie sprzęt od aparatów poprzez obiektywy i te ciemnię dzisiejszych czasów czyli komputer z oprogramowaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz